Dezynfekcja i ozonowanie domów

Mieszkanie

Zastosowanie ozonu w domu i mieszkaniu

Ozon może być stosowany w szerokim zakresie oczyszczania i dezynfekcji. W największym stopniu jest on używany do oczyszczania ścieków miejskich i produkcji wody pitnej (dezynfekcja). Jednakże w coraz większym stopniu jest on stosowany w różnych gałęziach przemysłu. W przemyśle spożywczym, na przykład, ozon jest używany do dezynfekcji, a w przemyśle papierowym i tekstylnym jest używany do utleniania ścieków. Główną zaletą ozonu jest jego „czysty” charakter, ponieważ doprowadza on do utlenienia materiału praktycznie bez powstawania produktów ubocznych. Ze względu na to, że ma on mocny rozpoznawalny zapach, bardzo niewielkie stężenia są natychmiast wyczuwalne. To sprawia, że praca z ozonem jest bezpieczna.

Usuwanie zapachów w pomieszczeniach mieszkalnych czy w samochodach może odbywać się przy użyciu ozonu. Ozon jest gazem nietrwałym a więc musimy go wyprodukować na bieżąco urządzeniem które się nazywa generator ozonu lub inaczej mówiąc ozonator. Proces ozonowania nie wymaga szczególnych umiejętności lub specjalistycznej wiedzy czy uprawnień ale musi być wykonywany przez osoby odpowiedzialne i z uwzględnieniem zasad opisanych w poradniku dostarczonym wraz z urządzeniem.

Ozonowanie to technologia oczyszczania oparta na zastosowaniu ozonu, silnego utleniacza. Ozonator wytwarza ozon z tlenu zawartego w powietrzu atmosferycznym. Podczas produkcji ozonu pożądane jest usuwanie wilgoci z powietrza, w przeciwnym razie w ozonatorach z technologią „gorącego” ozonu (150 stopni Celsjusza) w wyniku kondensacji, chłodzenie spowoduje wytwarzanie kwasu azotowego. Generatory ozonu nowej generacji, które wytwarzają ozon w temperaturach do 65 stopni Celsjusza, są praktycznie wyeliminowane z tego efektu. Substancje poddane utlenianiu mogą wejść w fazę gazową, wytrącić się lub nie stanowić takiego zagrożenia, jak materiały wyjściowe. Ozonator ma za zadanie oczyścić wnętrze z wszelkiej maści drobnoustrojów, bakterii, pleśni, wirusów, alergenów czy grzybów. Profesjonalne firmy oferują tego typu usługi za kilkaset złotych, ale należy zastanowić się, czy nie lepiej nabyć własne urządzenie do ozonowania i korzystać z jego dobrodziejstw regularnie. W dłuższej perspektywie jest to opcja, która nam się zwróci i przede wszystkim wpłynie pozytywnie na nasze zdrowie i stan naszego organizmu.